Wiza pracownicza do USA w 2024 roku

Europejska firma prowadząca działalność gospodarczą na terenie Stanów Zjednoczonych, generująca dochód z rynku amerykańskiego potrzebuje włączyć do swojej strategii biznesowej kwestię uzyskania odpowiednich wiz do USA. Nie posiadanie wiz pracowniczych do Stanów Zjednoczonych pozwalających na podjecie legalnej pracy w USA podnosi ryzyko odmowy wjazdu dla europejskich pracowników, a europejski podmiot może być obciążony karami za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Wizy pracownicze do USA
Wizy pracownicze do USA

Wiza B1 to nie wiza pracownicza do USA

Istnieje wiele kategorii wiz do Stanów Zjednoczonych. Każda wiza do USA jest przeznaczona do specyficznego celu podróży. Jedną z dostępnych wiz do USA jest wiza b1 b2, która jest najbardziej popularną wizą używaną przez europejskie podmioty i pracowników. Dlaczego? Ponieważ otrzymanie wizy b1 b2 do USA jest proste. Przygotowanie aplikacji wizowej, wizyta w Amerykańskiej Ambasadzie, przekonanie konsula że kandydat występujący o wizę b1 b2 wróci do ojczystego kraju równa się z uzyskanie wizy B1/B2. W Styczniu 2024 roku, Ambasada Amerykańska w Polsce wydała 680 wiz B1/B, a tylko 117 wiz biznesowych pozwalających na podjęcie pracy w USA! 

Do czego służy wiza b1/b2? Europejski pracownik który uzyska wizę b1 b2 otrzymuje prawo wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych w jednym z poniżej przedstawionych celów.

  • Uczestnictwo w targach i imprezach handlowych na terenie Stanów Zjednoczonych.
  • Uczestnictwo w spotkaniach biznesowych z kontrahentami, lub doradcami w USA.
  • Negocjacje z amerykańskimi partnerami.
  • Podpisanie umów z kontrahentami w Stanach Zjednoczonych.

Europejski pracownik posiadający wize b1 b2 nie może legalnie pracować na terenie Stanów Zjednoczonych, wlacznie z wykonywanie prac dla swojego europejskiego pracodawcy lub oddziału firmy w USA. Od 2019 roku istnieje ruch bezwizowy do USA. Obywatele Polski mogą podróżować do Stanow Zjednoczonych bez wiz, po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży, ESTA.

Zatwierdzona ESTA nie jest wizą. Nie spełnia wymogów prawnych ani regulacyjnych, aby służyć zamiast wizy amerykańskiej, gdy wiza jest wymagana na mocy prawa Stanów Zjednoczonych. Osoby posiadające ważną wizę będą nadal mogły podróżować do Stanów Zjednoczonych na jej podstawie w celach, dla których została wydana. Osoby podróżujące na podstawie ważnych wiz nie muszą ubiegać się o zezwolenie ESTA.

Delegowanie pracownika do USA w praktyce

Typowe scenariusze, kiedy europejski podmiot nieoczekiwanie zauważa potrzebę szybkiego załatwienia odpowiedniej wizy do USA i pozwolenia na prace dla europejskiego pracownika.

  • Polska firma informatyczna obsługuje amerykańskiego partnera biznesowego, a partner coraz częściej naciska polska firmę na potrzebę przebywania polskich pracowników w biurze klienta na terenie Stanów Zjednoczonych.
  • Firma z Polski wygrywa przetarg na wykonanie usług na terenie USA. Po zatrudnieniu lokalnego podwykonawcy okazuje się, że podwykonawca w USA zaczyna mieć coraz większe problemy z projektem, a polscy fachowcy są potrzebni do nadzorowania i wykonywania prac na terenie Stanów Zjednoczonych.
  • Polska firma planuje otworzyć działalność produkcyjną na terenie USA używając skomplikowanych europejskich linii technologicznych, a polscy pracownicy są potrzebni do wykonania prac instalacyjnych w Stanach Zjednoczonych.

W powyższych lub podobnych sytuacjach, europejskie podmioty polegają na wizach b1/b2. Ale czy jest to rozwiązanie kwestii wizy pracowniczej do USA? Jest to bardzo ryzykowanie i krotko terminowe rozwiązanie problemu.

Ryzyko wjazdu do USA bez odpowiedniej wizy

Prawo w USA przyznaje amerykańskiemu urzędnikowi imigracyjnemu bardzo dużo dyskrecji przy podejmowaniu decyzji dotyczących osób wjeżdżających na teren Stanów Zjednoczonych. Europejski przedsiebiorca lub jego pracownik z wiza B1/B2, nieustannie przekraczający granice Stanów Zjednoczonych lub przebywający na terenie USA przez dłuższy okres czasu budzi  podejrzenia amerykańskich urzędników imigracyjnych. Każde kolejne przybycia przedsiębiorcy lub pracownika do Stanów Zjednoczonych może zakończyć się odmową wjazdu do USA- można znaleźć się w przeciągu paru minut w drodze powrotnej do ojczystego kraju. Taki przedsiębiorca lub pracownik może także stracić szansę na uzyskanie odpowiedniej wizy do USA, poważne konsekwencje finansowe, lub utratę sprzedaży, kontraktu lub kontrahenta w Stanach Zjednoczonych.

Podsumowując, europejski przedsiębiorca jaki i pracownik oddelegowany do USA na wizie b1 b2, lub przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych w oparciu o ruch bezwizowy, nie posiada prawa do wykonywania prac w USA, nawet gdy otrzymuje wynagrodzenie poza granicami Stanów Zjednoczonych. Europejski przedsiębiorca i delegowany pracownik lamia amerykańskie prawo federalne wykonując prace na terenie USA bez posiadania wizy pracowniczej. Dodatkowo, europejski pracodawca narusza stanowe prawo pracy pozwalając dla europejskiego pracownika na wykonywanie prac bez odpowiednich ubezpieczeń.

wiza do usa krok po kroku
wiza do usa krok po kroku
Uzyskanie i zalety wiz pracowniczych do USA

Europejski przedsiębiorca może rozwiązać kwestie amerykańskich wiz pracowniczych występując o wizę inwestorską do USA. Wiza E2 jest wizą biznesową przeznaczona dla zagranicznych przedsiębiorców inwestujących w rozwój działalności gospodarczej na rynku Stanów Zjednoczonych. Wiza e2 do USA to nie tylko prawo do wjazd do Stanów Zjednoczonych w celu wykonywania legalnej pracy w USA. Dodatkowe zalety posiadania wizy pracowniczej do USA to:

  • Zagraniczny przedsiębiorca będzie mógł pobierać wynagrodzenie na terenie Stanów Zjednoczonych.
  • Europejski inwestor będzie mógł korzystać z innych świadczeń oferowanych pracownikom w USA, na przykład z usług medycznych w Stanach Zjednoczonych.
  • Europejski inwestor będzie w stanie odkładać pieniądze na plan emerytalny w USA, a odkładane pieniądze będą odliczane od należnego podatku dochodowego w Stanach Zjednoczonych.
  • Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku Stanów Zjednoczonych będzie o wiele łatwiejsze.
  • Zagraniczny inwestor wraz z rodziną będą mogli przebywać w Stanach Zjednoczonych przez okres 5 lat.
  • Dzieci zagranicznego przedsiębiorcy będą mogły korzystać z publicznego systemu szkolnego w USA.
Wiza pracownicza do USA wybrane wymogi

Reasumując, europejski przedsiębiorca i jego pracownicy planujący podjęcia pracy na terenie Stanów Zjednoczonych powinni wystąpić o odpowiednie wizy do USA które pozwolą na okresowe zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych. Uzyskanie odpowiedniej wizy do USA nie wymaga milionowych nakładów pieniężnych, ale dobrego strategicznego planowania po dwóch stronach Atlantyku.

Proces wystąpienia o wizę E2 składa się z parunastu elementów. Wybrane wymogi i warunki które muszą być spełnione przez osoby ubiegające się o wizę E2:

  • Osoba występujący o wizę e2 musi pochodzić z kraju, który ma podpisaną umowę o przyznawaniu wiz E2 dla jego obywateli. Polska jest na takiej liście.
  • Inwestor występujący o wizy pracownicze musi „znacząco” zainwestować w biznes/działalność na terenie USA.
  • Inwestor musi ponosić stałe ryzyko stracenia funduszy zainwestowanych na terenie Stanów Zjednoczonych.
  • Planowana działalność gospodarcza w USA musi przynosić wystarczający dochód, aby utrzymać europejskiego inwestora i jego rodzinę.
  • Wystąpienie o wizę będzie wymagać przygotowania i dostarczanie planu biznesowego przedstawiającego planowana inwestycje na rynku USA.
  • Inwestor będzie aktywnie nadzorował na inwestycje na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Co zwiększy szanse na uzyskanie wizy inwestorsko-pracownicze do USA?

  • Posiadanie stosownego kapitału do prowadzenia działalności w USA.
  • Inwestycja w USA tworzy lokalne miejsca pracy.
  • Inwestor posiada adekwatne kwalifikacje.

Wznowienie z Czerwca 2024. Prezes naszego klienta dostał zakaz wjazdu do USA. Nasz europejski klient posiada oddział firmy w USA. Prezes który jest obywatelem Polski parokrotnie przyjeżdżał do USA na wizie B1 w celach biznesowych, podczas ostatniego wjazdu został warunkowy wpuszczony po raz ostatni, a w aktach spraw wpisano zakaz wjazdu do USA do momentu otrzymania odpowiedniej wizy pracowniczej.