Umowa zlecenie z płatnikiem z USA
Prowadzenie działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych wymaga użycia zasobów ludzkich. Dla wielu europejskich firm zatrudnienie pracowników w Stanach Zjednoczonych w początkowym etapie budowania biznesu w USA nie jest tanie lub proste i częstym rozwiązaniem tej kwestii jest zatrudnienie podwykonawców.
Europejskie firmy jak i startupy które chcą rozwinąć swoja działalność gospodarcza na rynku amerykańskim korzystają z usług podwykonawców z którymi ustalają warunki współpracy używając umowę zlecenie. Umowa zlecenie, umowa B2B, może być użyta do nawiązania współpracy z osobami fizycznymi lub podmiotami gospodarczymi którzy wykonają usługi dla zlecającej strony. Prawo pracy w USA traktuje podmiot wykonujący usługi przedstawione w umowie zleceniu jako podwykonawcę, tzw. contractor. Umowa B2B w USA jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla podmiotów rozwijających się na na rynku USA z paru powodów.
- Podmiot zlecający wykonanie usług nie jest zobowiązywany do płacenia minimalnej stawki godzinowej.
- Zleceniodawca nie musi ubezpieczać podwykonawców.
- Podmiot zlecający wykonanie usług na podstawie umowy zlecenia posiada ograniczone obowiązki podatkowe w USA.
Prawo pracy w USA a umowa zlecenie
- Wykonywanie specyficznych zadań.
- Formę wynagrodzenia za wykonanie usługi.
- Miejsce wykonywania usług.
- Systematyczność płatności za zlecone usługi.
- Dostęp do narzędzi pracy.
- Inne prace i projekty.
Jednym ze sposobów na unikniecie odpowiedzialności i kar w Stanach Zjednoczonych jest konsultacja z lokalnym prawnikiem i poprawne przygotowanie umowy b2b. Niestety pierwsza lepsza umowa zlecenie, ściągnięta z internetu lub przygotowana przez europejskiego prawnika, może okazać się niewystarczająca do ochrony interesów podmiotu działającego na rynku amerykańskim korzystającego z podwykonawców.
Amerykańska umowa zlecenie
Dobrze przygotowana amerykańska umowa b2b powinna określać i przedstawiać między innymi takie kwestie:
- Szczegółowy opis wykonywanych usług.
- Wynagrodzenie i sposób jego wypłacania.
- Termin wykonania usług.
- Określenie warunków rozwiązania umowy b2b.
- Określenie konsekwencji po zakończeniu, lub wypowiedzeniu umowy zlecenia.
- Miejsce i sposób do rozstrzygania sporów.
- Prawo właściwe.
Obowiązki prawno podatkowe zleceniodawcy z USA
Podmiot spoza USA wykonujący usługi dla płatnika amerykańskiego, generujący dochód z rynku Stanów Zjednoczonych, będzie zobowiązany do rozliczenia podatku w swoim kraju i być może w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź kiedy europejski podmiot świadczący usługi dla klienta płacącego z USA może zapłacić 30% podatek w USA.
Od 1 stycznia 2024 każdy europejski podmiot świadczący usługi w USA, który zarejestrował swoją działalność gospodarczą, w jednym z amerykańskich urzędów, jest zobowiązany do przeprowadzenia federalnej rejestracji lub może być ukarany karą w wysokości 500 dolarów dziennie za brak takiej rejestracji. Po więcej szczegółów prosimy o kontakt z Kancelarią Cieszynski Law Group LLC.