Beneficjent rzeczywisty w USA
Zagraniczni udziałowcy w podmiotach generujących dochód z rynku amerykańskiego mogą być ukarani karą 500 dolarów dziennie za nie dopełnienie obowiązków rejestrowych narzucanych przez nowe prawo w Stanach Zjednoczonych.
Od 1 Stycznia 2024 roku w Stanach Zjednoczonych obowiązuje nowa ustawa o przejrzystości korporacyjnej, Corporate Transparency Act, CTA. Głównym celem CTA jest zakończenie procederów ukrywania udziałowców w podmiotach gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na rynku Stanów Zjednoczonych.
Kim jest beneficjent rzeczywisty w CTA
Beneficjent rzeczywistym dla celów CTA nie jest tylko amerykański udziałowiec w amerykańskiej spółce. Ustawa CTA mówi iż każda prywatna spółka zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych jest zobowiązana do dostarczenia informacji przedstawiających beneficjentów rzeczywistych, chyba że podmiot prowadzący działalność gospodarczą w USA wpada w jeden z wyjątków przedstawionych w Ustawie CTA. Istnieją 23 kategorie zwolnień od wymogu raportowania beneficjentów rzeczywistych, ale większość wyjątków dotyczy spółek akcyjnych lub instytucji finansowych.
Rejestr beneficjentów rzeczywistych w USA
Amerykańska Ustawa Corporate Transparency Act wymaga od osób posiadających kontrole nad podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w USA lub posiadających co najmniej 25% udziałów w takim podmiocie nieustannego dostarczenia pewnych bieżących.
Rejestr beneficjentów kary w USA
Beneficjent rzeczywisty niewypełniający obowiązki sprawozdawcze określone w Corporate Transparency Act podlega karom cywilnym w wysokości do 500 USD za każdy dzień naruszenia oraz karom w postaci pozbawienia wolności do dwóch lat i grzywny w wysokości do $10,000.
Warto zaznaczyć iż niektóre podmioty gospodarcze mają tylko 90 dni na zarejestrowanie beneficjentów rzeczywistych. Jeżeli Twoja firma prowadzi działalność gospodarczą w USA i potrzebuje pomoc przy wywiązaniu się z obowiązków narzucanych przez Corporate Transparency Act, prosimy o kontakt.