Prowadzenie sprzedaży internetowej w USA
Większość biznesów prowadzących działalność gospodarczą na rynku amerykańskim powinna korzystać z kanału e-commerce. Rozpoczęcie i prowadzenie sprzedaży internetowej w USA może być szczególnie ważnym kanałem sprzedaży dla europejskich podmiotów nie posiadających własnych oddziałów w Stanach Zjednoczonych, lub lokalnych partnerów, dystrybutorów zajmujących się rozwojem sprzedaży w USA. Rozpoczęcie sprzedaży internetowej w USA wymaga przygotowania strategii na rynek amerykański. Europejski podmiot planujący prowadzenie sklepu internetowego skierowanego na amerykański rynek będzie musiał przemyśleć i rozwiązać miedzy innymi następujące kwestie w celu uniknięcia kosztownych błędów.
- Wybór lokalizacji do prowadzenia działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych.
- Wybór formy prawnej do prowadzenia działalności w USA z uwzględnieniem europejskich udziałowców.
- Założenie firmy w USA, którą będzie wykorzystana do prowadzona sprzedaży internetowej na terernie wszystkich 50ci stanow.
- Przeprowadzenie stanowych rejestracji w przypadku związanych z prowadzeniem sprzedaży internetowej
- Określenie warunków sprzedaży internetowej.
- Spełnienie wymogów sprzedaży na amerykańskich marketplace.
- Zabezpieczenie umów z kontrahentami w Stanach Zjednoczonych wspierającymi sprzedaż internetowa w USA.
- Ochrona własności intelektualnej, włącznie z rejestracją znaków towarowych używanych na rynku amerykańskim.
- Przygotowanie regulaminu internetowego zabezpieczającego sprzedawce internetowego.
- Ochrona danych osobowych uzyskanych od amerykańskich konsumentów.
- Przygotowanie infrastruktury do naliczania i odprowadzenia podatków od sprzedaży.
- Dostosowaniu oferowanych produktów i usług do regulacji prawnych obowiązujących w USA.
Wybór formy prawnej a sprzedaż internetowa w USA
Prawo w USA nie wymaga specyficznej formy prawnej która musi być użyta do prowadzenia sprzedaży internetowej. Sklep internetowy w USA może być prowadzony przez: osobę prywatną, podmiot zagraniczny, lub spółkę zarejestrowaną w USA. Użycie dwóch pierwszych form prawnych do prowadzenie e-commerce jest mało profesjonalnym rozwiązaniem. Po pierwsze prowadzenie sprzedaży internetowej poprzez firmę w USA, podmiot gospodarczy zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych, podnosi wiarygodność sprzedawcy, jak i oferowanego produktu/ serwisu. Najważniejszym atutem przemawiającym za użyciem spółki zarejestrowanej w USA do prowadzenia sprzedaży internetowej na rynku Stanów Zjednoczonych jest fakt iż posiadanie takiego podmiotu usprawni działania na rynku amerykańskim.
Sprzedaż internetowa w USA a loklane wsparcie
Zagraniczny podmiot prowadzący sprzedaż internetową w USA będzie musiał współpracowac z lokalnymi podmiotami. Produkty oferowane w sklepie internetowym będą magazynowany na terenie Stanów Zjednoczonych, a zagraniczny sprzedawca będzie korzystał z usług logistycznych oferowanych przez amerykańskie firmy logistyczne. Poważny sprzedawca internetowy będzie zatrudniał lokalnych podwykonawców do pisania treści lub obsługi klientów e-commerce, customer service. Prowadzenie sklepu internetowego w USA nie obejdzie się bez lokalnej obsługi podatkowej. W każdym z tych przypadków europejski podmiot powinien zabezpieczy swoje interesy poprzez użycie amerykańskich umów i zapoznanie się z lokalnymi przepisami prawnymi.
Ochrona własności intelektualnej
Sprzedaż usług lub produktów w sklepie internetowym jest zwykle prowadzana pod specyficzną marką, znakiem towarowym. Własność intelektualna związana z taką marką bardzo często jest najwartościowszą częścią rozwijanego biznesu. Zabezpieczenie i ochrona marki używanej na rynku USA może odbywać się na dwóch płaszczyznach. Doradca wspierający klienta ecommerce w USA powinien wykonać wstępną analizę w celu ustalenia i zabezpieczenia:
- Nazwy sklepu internetowego używanego na rynku USA.
- Marki produktu lub usługi w USPTO.
- Ochrony wzoru patentowego produktu.
W dalszym etapie lokalny doradca powinien zbadać i ustalić czy używane materiały marketingowe nie naruszają praw własności intelektualnej podmiotów trzecich na rynku amerykańskim.
Regulamin sklepu i ochrona prywatności
Prowadzenie sprzedaży internetowej w Stanów Zjednoczonych bez użycia amerykanskiego regulaminu sklepu internetowego jest ryzykowane. Brak regulaminu sprzedaży internetowej naraża właściciela sklepu internetowego prowadzącego sprzedaż internetową na rynku USA na:
- Sprawy sądowe w każdym z 50-sciu amerykańskich stanów.
- Nieograniczoną odpowiedzialność cywilną.
- Procesy sądowe z udziałem ławników.
Własny regulamin sklepu internetowego pozwala na jasne określenie zasad i warunków sprzedaży internetowej. Z drugiej strony nie można zapominać o ochronie prywatności. Brak ochrony polityki prywatności naraża europejski podmiot prowadzący sprzedaż internetową w USA na kosztowne kary w Stanie Kalifornia i Nowy Jork. Takie kary finansowe zaczynają się od 750 dolarów za każdy wykroczenie, a mogą skończyć się na odszkodowaniu za rzeczywiste straty, tzw. „actual damages”, które mogą być nieograniczone.
Warunki sprzedaży w marketplace
Podczas gdy jest możliwe prowadzenie sprzedaży internetowej w USA tylko poprzez własny sklep internetowy, dużo europejskich sprzedawców internetowych wykorzystuje inne platformy sprzedażowe dostępne w USA na przykład amazon.com, wayfair, lub walmart. Każda z amerykańskich marketplace posiada własne warunki prowadzenia sprzedaży internetowej na jej platformach. Europejski podmiot powinien zapoznać się ze specyficznymi warunkami sprzedaż na platformie sprzedażowej w Stanów Zjednoczonych w celu uniknięcia blokady konta sprzedawcy.
Generowanie dochodu z rynku w USA jest równoznaczne z wywiązywaniem się z obowiązków podatkowych narzucanych przez federalne i stanowe prawo podatkowe. W którym z 45 amerykańskich stanów zagraniczny podmiot prowadzący sklep internetowy będzie zobowiązany do naliczania i pobierania podatków będzie miedzy innymi zależne od ilości transakcji, wysokości sprzedaży, a także od powiązań podatkowych. Zagraniczny podmiot prowadzący sprzedaż internetową w USA może także być zobowiązany do płacenia federalnego podatku dochodowego, jak i stanowego podatku dochodowego w jednym lub więcej stanów.
Jeżeli Twoja firma poszukuje kancelarii w USA do obsługi prawnej sklepu internetowego działającego na rynku amerykańskim, prosimy o kontakt z kancelarią.
Wznowienie. Od 1 Stycznia 2024, podmiot prowadzący działalność gospodarczą, sklep internetowy, w USA jest zobowiązany do zarejestrowania się w urzędzie federalnym lub grozi mu kara w wysokości 500 dolarów dziennie!